Clare Boat Club
☰ menu

Results by Rower

Enter a name: or see results by event or by crew. (Show oldest results first)

Showing results for Euan Beck.

Committee

2016-2017: Men's Captain

2016-2017: Overall Captain


Easter Term 2017

May Bumps

1st Men's VIII at Bow: FINISHED SECOND ON RIVER. Day One: Bumped Pembroke, Day Two: Bumped Caius, Day Three: Rowed Over, Day Four: Rowed Over (report, crew listloading, videos)

Champs Eights Head

1st Men's VIII at Bow: Winners of May 1st division (and fastest overall) with a time of 4:23.6 (report, crew listloading, photos)

City Sprints

1st Men's VIII at 3: Winners. Beating Girton M1 (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

1st Men's VIII at 7: 2nd overall with a combined time of 12:30.0 (report, crew listloading)

Lent Term 2017

Lent Bumps

1st Men's VIII at 7: BLADES! Day One: Bumped King's, Day Two: Bumped Churchill, Day Three: Bumped St Catz, Day Four: Bumped Queens' (reports, crew listloading)

Pembroke Regatta

1st Men's VIII at 7: Lost to Caius M1 (report, crew listloading)

Robinson Head

1st Men's VIII at 7: 2nd overall with a time of 7:16.0 (report, crew listloading)

Newnham Short Course

1st Men's VIII at 7: 1st overall with a time of 6:47 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

1st Men's VIII at 7: 8th fastest college with a total time of 13:45.1 (6:28.3, 7:16.8) (crew listloading)

Michaelmas Term 2016

Fairbairns

1st Men's VIII at 7: Third Fastest Men's Senior VIII in a time of 14:57.9 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head

1st Men's VIII at 7: Winners of Men's Student Novices, 9th crew overall (5th fastest college crew) with a time of 8:55 (report, crew listloading)

University IVs

1st Men's Coxless IV at 3: SF: Beat Jesus M1, Final: Lost to Downing M1 (report, crew listloading)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at 5: 5th fastest College Men's 1st VIII (of 9) with a time of 9:32.5 (report, crew listloading)

Easter Term 2016

Marlow Regatta

1st Men's VIII at Bow: 2nd in the A final of IM3 University VIII+ in 6:10.731 (report, crew listloading)

May Bumps

1st Men's VIII at 3: BLADES! - Day 1: Bumped Queens', Day 2: Bumped Downing, Day 3: Bumped FaT, Day 4: Bumped Jesus (reports, crew listloading, photos)

Champs Eights Head

1st Men's VIII at 3: 1st in 4:22.4, setting a new course record! (report, crew listloading, photos, videos)

Cambridge Spring Head to Head

1st Men's VIII at 3: Overall winners! 1st leg: 6:17.6, 2nd leg: 6:29.5 (combined 12:47.1) (report, crew listloading)

Head of the Cam

1st Men's VIII at 5: 3rd fastest overall (2nd out of Mays 1st Colleges) in 9:02 (report, crew listloading, photo)

Radegund Mile

1st Men's VIII at 5: Winners (Fastest Men's VIII overall) in 5:12 (report, crew listloading, photo)

Lent Term 2016

Head of the River Race

1st Men's VIII at 7: 120th overall in a time of 19:44.65 (3rd fastest Cambridge college) (report, crew listloading, photo, video)

Lent Bumps

1st Men's VIII at 5: Day 1: Bumped by Churchill, Day 2: Rowed over, Day 3: Bumped Fitz, Day 4: Bumped Girton (reports, crew listloading, photo)

Pembroke Regatta

1st Men's VIII at 5: Beat Pembroke in first round by 3/4 length, lost to Downing in second round by 1 and 1/2 lengths (report, crew listloading, photo)

Cambridge Winter Head to Head

1st Men's VIII at 5: 7th in Lents M1 divison (6:34.3 and 7:25.5) (report, crew listloading)

Michaelmas Term 2015

Fairbairns

1st Men's VIII at 5: 6th fastest Cambridge college, 8th college inc. Oxford crews, 10th overall inc. Lightweight crews, in a time of 14:40.8 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head

1st Men's VIII at 5: 4th (out of 23) in Student Senior 8+ in 8:52 (report, crew listloading, photo)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at 5: 2nd in the College 1st 8+ category in a time of 9:49.9 (crew listloading)

1st Men's Coxed IV at Bow: 4th (out of 12 crews) in the College 1st 4+ category in a time of 10:37.0 (report, crew listloading)

Easter Term 2015

May Bumps

2nd Men's VIII at 5: Day 1: Bumped Emma II, Day 2: Bumped St Catz II, Day 3: Bumped Sidney Sussex; Rowed Over, Day 4: Rowed Over; Rowed Over (reports, crew listloading)

Nines' Regatta

2nd Men's VIII at 5: Lost to FaT II by 1 length; Beat Emma II in the Final of the Plate (report, crew listloading)

Champs Eights Head

2nd Men's VIII at 5: 2nd of 10 in the Mays 3rd Division (4/15 College M2 Crews in total) in a time of 5:05.85min (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at 7: 20th Overall. 5th Fastest Mays 3rd Division. 1st Leg: 7:27, 2nd Leg: 7:29 (report, crew listloading)

Head of the Cam

2nd Men's VIII at 5: 13th Overall in a time of 10:25 (Mother Category Winners) (report, crew listloading, photo)

Radegund Mile

1st Men's VIII at Bow: Winners! (Joint) Fastest VIII (with Downing) in a time of 5:16 (report, crew listloading, photos)

Lent Term 2015

Lent Bumps

2nd Men's VIII at 3: Day 1: Bumped Peterhouse II, Day 2: Bumped Hughes Hall I, Day 3: Bumped St. Catharine's II, Day 4: Bumped St. Edmund's I, Bumped Emmanuel II (to get up into div.2 and claim super-blades!) (reports, crew listloading)

Lent Bumps Getting-on Race

2nd Men's VIII at 5: Got on: starting 6th in division 3 (chasing Peterhouse II, chased by Churchill II) (crew listloading)

Pembroke Regatta

2nd Men's VIII at 5: Round 1: Beat Hughes Hall M2 by 3 lengths, Round 2: Beat Queens M2 by 2 1/2 lengths, Quater Finals: Lost to Caius M2 by 1 length. (report, crew listloading)

Newnham Short Course

2nd Men's VIII at 5: 6th of 17 M2 crews in a time of 7:34 (14th overall) (crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

2nd Men's VIII at 7: 7th of 12 in Mays Division 3 in a time of 15:45 (Downstream 7:42; Upstream 8:03) (crew listloading)

Michaelmas Term 2014

Fairbairns

1st Novice Men's VIII at 7: 5th of 43 in Novice Men's VIIIs (10:29.5) (crew listloading)

Clare Novices' Regatta

1st Novice Men's VIII at 7: First Round - Beat Hughes Hall A; 2nd Round - Beat St Catharines A; Quarter Final - Lost to Cauis A (crew listloading)

Emma Sprints

1st Novice Men's VIII at 7: First Round - Beat Girton NM1; Quarter Final - Disqualified against Peterhouse (racing line) (crew listloading)