Clare Boat Club
☰ menu

Results by Rower

Enter a name: or see results by event or by crew. (Show oldest results first)

Showing results for Jordan Thornton.

Michaelmas Term 2017

Fairbairns

1st Men's VIII at 3: 15:37.0 draw 5th college crew (9th overall) (report, crew listloading)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at 4: 3rd overall in a time of 9:53.4 (report, crew listloading)

Easter Term 2017

May Bumps

2nd Men's VIII at 7: Bumped by FaT 2, bumped by Sidney Sussex, bumped by Pembroke, rowed over (reports, crew listloading)

Champs Eights Head

2nd Men's VIII at 7: 9th in Mays 2nd division with a time of 4.52.8 (crew listloading)

City Sprints

1st Men's VIII at Bow: Winners. Beating Girton M1 (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at 5: 9th fastest boat with a time of 0:13:48.1; 3rd in the 2nd Mays category (crew listloading)

Radegund Mile

1st Men's Coxed IV at Bow: Fastest 4+, second fastest (non-adjusted) time of 5:58 (crew listloading)

Lent Term 2017

Newnham Short Course

2nd Men's VIII at Stroke: 6th overall, 2nd M2, with a time of 7:09 (crew listloading)

Michaelmas Term 2016

Cambridge Autumn Head

2nd Men's VIII at Stroke: Winners of College Men's 2nd VIII with a time of 9:56.8, 40s ahead of the next fastest crew (report, crew listloading)

Easter Term 2016

May Bumps

2nd Men's VIII at 3: BLADES! Day 1: Rowed over head then Bumped Queens' II, Day 2: Bumped Christ's II, Day 3: Bumped Pembroke II, Bumped First and Third II (report, crew listloading)

Head of the Cam

2nd Men's VIII at 3: Winners of Mays 3rd Category in 9:44 (report, crew listloading, photo, videos)

Lent Term 2016

Lent Bumps

2nd Men's VIII at 5: Day 1: Bumped Christ's M2, Day 2: Bumped Pembroke M2, Day 3: Rowed over, Day 4: Bumped Sidney Sussex (reports, crew listloading, videos)

Michaelmas Term 2015

Clare Novices' Regatta

1st Novice Men's VIII at 2: 2nd round: Lost to First and Third NM1 (crew listloading)

Emma Sprints

1st Novice Men's VIII at 2: First round: lost against Selwyn NM1; second round: beat Emma NM1 (report, crew listloading)