Clare Boat Club
☰ menu

Results by Rower

Enter a name: or see results by event or by crew. (Show oldest results first)

Showing results for Ollie Russell.

Committee

2015-2016: Honorary Secretary


Easter Term 2016

Marlow Regatta

1st Men's VIII at 5: 2nd in the A final of IM3 University VIII+ in 6:10.731 (report, crew listloading)

Head of the Cam

2nd Men's VIII at 5: Winners of Mays 3rd Category in 9:44 (report, crew listloading, photo, videos)

Radegund Mile

2nd Men's VIII at 2: 3rd overall in 5:37 (Winner of Mays 3rd Division) (report, crew listloading, photo)

Lent Term 2016

Head of the River Race

1st Men's VIII at 4: 120th overall in a time of 19:44.65 (3rd fastest Cambridge college) (report, crew listloading, photo, video)

Lent Bumps

2nd Men's VIII at 2: Day 1: Bumped Christ's M2, Day 2: Bumped Pembroke M2, Day 3: Rowed over, Day 4: Bumped Sidney Sussex (reports, crew listloading, videos)

Newnham Short Course

1st Men's VIII at 5: 7th of 12 M1 crews in a time of 7:18 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

1st Men's VIII at 4: 7th in Lents M1 divison (6:34.3 and 7:25.5) (report, crew listloading)

Michaelmas Term 2015

Cambridge Winter Head

2nd Men's VIII at 3: 18th in Student Senior 8+ in 10:23 (report, crew listloading)

University IVs

1st Men's Coxed IV at Bow: Quarter Final: Lost to Homerton (report, crew listloading)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at Bow: 2nd in the College 1st 8+ category in a time of 9:49.9 (crew listloading)

2nd Men's VIII at 5: 4th in the College 2st 8+ category in a time of 10:29.4 (report, crew listloading)

Easter Term 2015

May Bumps

2nd Men's VIII at Bow: Day 1: Bumped Emma II, Day 2: Bumped St Catz II, Day 3: Bumped Sidney Sussex; Rowed Over, Day 4: Rowed Over; Rowed Over (reports, crew listloading)

Nines' Regatta

2nd Men's VIII at Bow: Lost to FaT II by 1 length; Beat Emma II in the Final of the Plate (report, crew listloading)

Champs Eights Head

2nd Men's VIII at Bow: 2nd of 10 in the Mays 3rd Division (4/15 College M2 Crews in total) in a time of 5:05.85min (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at 3: 20th Overall. 5th Fastest Mays 3rd Division. 1st Leg: 7:27, 2nd Leg: 7:29 (report, crew listloading)

Head of the Cam

2nd Men's VIII at Bow: 13th Overall in a time of 10:25 (Mother Category Winners) (report, crew listloading, photo)

Lent Term 2015

Second Trinity Challenge Sculls

4th Men's VIII at 3: Winners of Talbott Cup - Semi-final beat Fat M4, Final beat Queens M5 comfortably (crew listloading)

Robinson Head

2nd Men's VIII at 4: 3rd of 7 M2 Crews (11th overall) in a time of 8:06 (report, crew listloading)

Newnham Short Course

2nd Men's VIII at 3: 6th of 17 M2 crews in a time of 7:34 (14th overall) (crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

2nd Men's VIII at Bow: 7th of 12 in Mays Division 3 in a time of 15:45 (Downstream 7:42; Upstream 8:03) (crew listloading)

Michaelmas Term 2014

Christmas Head

Mixed XVI A at Bow: Fastest 16++ in a time of 7 minutes 52 seconds (54th fastest boat overall, beaten by, amongst other things, a women's masters eight, a J17 double, and a partridge in a pear tree) (report, crew listloading)

Fairbairns

1st Novice Men's VIII at 2: 5th of 43 in Novice Men's VIIIs (10:29.5) (crew listloading)

Clare Novices' Regatta

1st Novice Men's VIII at 2: First Round - Beat Hughes Hall A; 2nd Round - Beat St Catharines A; Quarter Final - Lost to Cauis A (crew listloading)

Emma Sprints

1st Novice Men's VIII at 2: First Round - Beat Girton NM1; Quarter Final - Disqualified against Peterhouse (racing line) (crew listloading)