Clare Boat Club
☰ menu

Results by Rower

Enter a name: or see results by event or by crew. (Show oldest results first)

Showing results for Fred Benham‑Crosswell.

Committee

2015-2016: Men's Lower Boats Captain


Easter Term 2017

May Bumps

2nd Men's VIII at 5: Bumped by FaT 2, bumped by Sidney Sussex, bumped by Pembroke, rowed over (reports, crew listloading)

Champs Eights Head

2nd Men's VIII at 5: 9th in Mays 2nd division with a time of 4.52.8 (crew listloading)

City Sprints

Men's Double Scull A at Bow: Semi-finals. Lost to City of Cambridge Rowing Club. (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at 3: 9th fastest boat with a time of 0:13:48.1; 3rd in the 2nd Mays category (crew listloading)

Michaelmas Term 2016

Christmas Head

1st Men's Coxless Pair at Bow: First 2- and 44th overall with a time of 7:27.9 (report, crew listloading, photos)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at 6: 5th fastest College Men's 1st VIII (of 9) with a time of 9:32.5 (report, crew listloading)

Easter Term 2016

May Bumps

2nd Men's VIII at 7: BLADES! Day 1: Rowed over head then Bumped Queens' II, Day 2: Bumped Christ's II, Day 3: Bumped Pembroke II, Bumped First and Third II (report, crew listloading)

City Sprints

2nd Men's VIII at 7: Crashed into Girton M1 and subsequently lost by two boat lengths (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at 7: 9th overall (Winners Mays 3rd division) 1st leg: 6:42.5, 2nd leg: 7.08.0 (combined 13:50.5) (reports, crew listloading)

Head of the Cam

2nd Men's VIII at 7: Winners of Mays 3rd Category in 9:44 (report, crew listloading, photo, videos)

Radegund Mile

2nd Men's VIII at 3: 3rd overall in 5:37 (Winner of Mays 3rd Division) (report, crew listloading, photo)

Lent Term 2016

Head of the River Race

1st Men's VIII at Bow: 120th overall in a time of 19:44.65 (3rd fastest Cambridge college) (report, crew listloading, photo, video)

Lent Bumps

1st Men's VIII at Bow: Day 1: Bumped by Churchill, Day 2: Rowed over, Day 3: Bumped Fitz, Day 4: Bumped Girton (reports, crew listloading, photo)

Pembroke Regatta

1st Men's VIII at Bow: Beat Pembroke in first round by 3/4 length, lost to Downing in second round by 1 and 1/2 lengths (report, crew listloading, photo)

Newnham Short Course

1st Men's VIII at Bow: 7th of 12 M1 crews in a time of 7:18 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

1st Men's VIII at Bow: 7th in Lents M1 divison (6:34.3 and 7:25.5) (report, crew listloading)

Michaelmas Term 2015

Fairbairns

1st Men's VIII at 3: 6th fastest Cambridge college, 8th college inc. Oxford crews, 10th overall inc. Lightweight crews, in a time of 14:40.8 (report, crew listloading)

Cambridge Winter Head

1st Men's VIII at 3: 4th (out of 23) in Student Senior 8+ in 8:52 (report, crew listloading, photo)

Cambridge Autumn Head

1st Men's VIII at 2: 2nd in the College 1st 8+ category in a time of 9:49.9 (crew listloading)

2nd Men's VIII at Stroke: 4th in the College 2st 8+ category in a time of 10:29.4 (report, crew listloading)

Easter Term 2015

May Bumps

2nd Men's VIII at Stroke: Day 1: Bumped Emma II, Day 2: Bumped St Catz II, Day 3: Bumped Sidney Sussex; Rowed Over, Day 4: Rowed Over; Rowed Over (reports, crew listloading)

Nines' Regatta

2nd Men's VIII at Stroke: Lost to FaT II by 1 length; Beat Emma II in the Final of the Plate (report, crew listloading)

Champs Eights Head

2nd Men's VIII at Stroke: 2nd of 10 in the Mays 3rd Division (4/15 College M2 Crews in total) in a time of 5:05.85min (report, crew listloading)

Cambridge Spring Head to Head

2nd Men's VIII at Stroke: 20th Overall. 5th Fastest Mays 3rd Division. 1st Leg: 7:27, 2nd Leg: 7:29 (report, crew listloading)

Head of the Cam

1st Men's VIII at 2: 9th overall in a time of 9:54 (report, crew listloading, photo)

Radegund Mile

1st Men's VIII at 2: Winners! (Joint) Fastest VIII (with Downing) in a time of 5:16 (report, crew listloading, photos)

Lent Term 2015

Lent Bumps

2nd Men's VIII at Stroke: Day 1: Bumped Peterhouse II, Day 2: Bumped Hughes Hall I, Day 3: Bumped St. Catharine's II, Day 4: Bumped St. Edmund's I, Bumped Emmanuel II (to get up into div.2 and claim super-blades!) (reports, crew listloading)

Lent Bumps Getting-on Race

2nd Men's VIII at Stroke: Got on: starting 6th in division 3 (chasing Peterhouse II, chased by Churchill II) (crew listloading)

Pembroke Regatta

2nd Men's VIII at Stroke: Round 1: Beat Hughes Hall M2 by 3 lengths, Round 2: Beat Queens M2 by 2 1/2 lengths, Quater Finals: Lost to Caius M2 by 1 length. (report, crew listloading)

Robinson Head

2nd Men's VIII at Stroke: 3rd of 7 M2 Crews (11th overall) in a time of 8:06 (report, crew listloading)

Newnham Short Course

2nd Men's VIII at Stroke: 6th of 17 M2 crews in a time of 7:34 (14th overall) (crew listloading)

Cambridge Winter Head to Head

2nd Men's VIII at Stroke: 7th of 12 in Mays Division 3 in a time of 15:45 (Downstream 7:42; Upstream 8:03) (crew listloading)

Michaelmas Term 2014

Cambridge Autumn Head

1st Men's Coxless IV at 2: Winners of M4- IM2 category! Beat Jesus and Maggie in a time of 10:40.4 (report, crew listloading)